Szóval a mi nap nagy nehezen sikerült megnéznem David Lean fantasztikus klasszikusát (szilveszterkor - mit csináljon az ember ilyenkor mi mást?). A nagy nehezen alatt nem azt értem, hogy fárasztó lett volna, sőt!
A film tejesen ámulatba ejtett, olyannyira, hogy írok róla, sőt elkezdek blogolni minden olyan filmről amit láttam, látok. Persze erős motiváló tényező volt az is hogy karácsonykor laptop volt a fa alatt, de ez a film valóban ámulatba ejtett.
Érzelgős film, nagyon érzelgős van benne legalább annyi mint a Little Childrenben, a sztori is hasonló, nem véletlenül hoztam fel. Na igen van benne annyi, csak hogy ez a film 1945-ös, 1945-ös és akkor biza a melodrámák erősen fájdalmasak tudtak lenni, illetve váltak azzá mára. Vannak kivételek, de lássuk be a Cassablanca egy cukrosbolt lenne akkor ha Rick nem ironizálna (eggyeseknek így is az).
Azóval ami a legerőteljesebb ebben a filmben a nagyon erős koherens könyv és a színészi játék.
Narrációs szerkezetű, sok flashback-kel ami persze roppant hálás, mert a néző pillanatok alatt benne van a sztoriban. De hála égnek ez a sztori nemcsak egy egyszerű kanadalónál hallgatható mesélgetés, hanem sokkal méllyebb és erőteljesebb hangvételű.
.No ez a portról van idelinkelve, a történet leírása számomra mindig fárasztó, pedig vélhetően nagyon izgalmas gyakorlat lenne.
"Laura, egy kisvárosi mérnök felesége minden csütörtökön Milfordba jár bevásárolni, ahol egy hétre beszerzi a négytagú család szükségleteit. Egyik alkalommal megismerkedik Alec-kel, a churley-i körorvossal, aki csütörtökönként a milfordi kórházban helyettesíti régi barátját. Az ismeretségből a hetek során kölcsönös szerelem válik, de mindketten úgy érzik, hogy családi kötelezettségeik miatt ez a szerelem nem lehet boldog soha.."
Jó hát végülis valami ilyesmi történik a filmben is amit leírtak... bár érdekes megfigyelésekre is szert lehet tenni ha megnézzük a filmet. pl.: nekem nem tűnt fel, hogy Laura férje mérnök, sőt az sem, hogy Laura minden csütörtökön a négytagú család szükségleteit szerzi be a nagyvárosba. Na jó abba hagytam a kötözködést meg aztán nem is szoktam figyelni ilyen dolgokra filmekben.
A lényeg, Laura, a lényeg Celia Johnson. Fenomenális. Annyira őszinte, annyira szánni való, és bájos, hogy az első pillanattól fogva értem őt. Nyilván őrjítően sokat segít egy kifejezetten értelmesen használt belső monológ, egy jól felépített flash back szerkezet, de Laura arca már önmagában elég ahhoz, hogy értsem és szeressem ezt az embert. Minden bizonnyal ebből a nőből csak azért nem lett igazán nagy filmsztár mert, nem annyira szexi, sőt egyáltalán nem az és ez az ami jól áll neki, az első ráncok a bőrén, a gyereknevelésbe belefáradt szempár, a visszafogott öltözék. Olyan szürke, hogy szürkébb már nem lehet semmi, és olyannyira felejthető, hogy nála felejthetőbb személy nincsen sehol abban, a kezdő jelenetben, bent restiben.
S akkor a film elkezd mesélni, és Laura beszél, miközben körülötte fecsegnek, Laura beszél a nézőhöz és minden elkezd világossá válni, hogy Laurának fájdalma van, ami van az fáj neki, fáj benne lenni a képben, részt venni ebben ami itt történik, mert bár a vonatok nem késnek, és látszólag minden úgy halad ahogy kell, szabályok között, rendesen, ő most szédül. Ő most zuhan. Ő egyszerűen már nincs is itt, pedig most van a leginkább itt, itt van már bennünk, vagy mi vagyunk benne a fene tudja, de az első tíz percet követően együtt lélegzünk Laurával. Nagyon ritka az ennyire mély azonosulás.
Persze kiváló Trevor Howard is Alec szerepében, tényleg nagyon jó választás, nagyon illik Laura mellé, de ő csak segít jelene esetben. Segít Laurának lélegezni.